פרסום.gif

האמנים הגדולים במוזיקה החסידית | בוחרים את השיר שעיצב את חייהם | חשיפה

פרוייקט מיוחד מתוך עיתון משפחה:


אחת ההשפעות העמוקות ביותר על חייו של כל אדם - היא ההשראה המוזיקלית. קשה לתאר את העולם ללא מוזיקה, וקשה עוד יותר לדמיין את עולמנו שלנו - היהודים שזוכים לחיות חיים של תורה ואמונה - ללא השפעתו של עולם הנגינה.


הנגינה מלווה אותנו בימים הנוראים בבתי הכנסת - בצורתה העמוקה והרצינית; היא נמצאת איתנו כשאנו רוכנים על הגמרא - בצורתה המתפלפלת והמתוקה; היא מרקידה אותנו בחתונה ובשמחת בית השואבה - בצורתה העליזה והקופצנית; היא מלכדת אותנו וממלאת אותנו בערגה שבתית סביב שולחן השבת המשפחתי; והיא חלק מההוויה הרוחנית שלנו בכל התקהלות של קדושה. תמיד היא שם, מעוררת אותנו וממלאת את ליבנו.


ממש בימים האלה, בחג החירות ובימים שסביבו - אין מאיתנו מי שלא מזמזם לעצמו מבלי משים, בלכתו ברחוב, בדרך לאפיית מצות המצווה, תוך כדי המירוקים והקרצופים ובימי המועד המבורכים - את אחד משירי ההגדה או ניגוני יציאת מצרים: מ'והיא שעמדה' על שלל גרסאותיו ולחניו, ועד לניגוני הלל והודיה שעוברים במסורת חסידית ומשפחתית מדור לדור.


הרי אין לך בכל קצוות תבל כלי ביטוי עז יותר, מדויק ואותנטי יותר, נאמן יותר למקור ומחובר יותר לנשמה - מאשר ניגון טוב שמתפרץ ממעמקי הנפש. רבי ישראל משקלוב זצ"ל מוסר כי רבו, הגאון מווילנא זי"ע, "ידע חכמת מוזיקא לתכליתה" ('פאת השולחן', בהקדמה).


כשביקש בעל ה'תניא' זי"ע לבטא את עוצמתו של כוח הניגון, כתב: "הניגון הוא קולמוס הנפש" - כלומר: היכולת של הנפש לבטא את עצמה ולחשוף כלפי חוץ תנועות פנימיות עדינות של געגועים וכיסופים, שמחה והתרוממות, דבקות וכיליון הנפש לאלוקיה - עוברת דרך הניגון. הוא עצמו, בעל ה'תניא', חיבר עשרה ניגוני־קודש מכוּונים, שבמסורת החסידית שוהים בכפיפה מקודשת אחת עם חיבוריו הגדולים בתורה הנגלית והפנימית.


אלא, שברוח דבריו של רבי נחמן מברסלב - לכל אחד יש ניגון מיוחד משלו. עד כדי כך, שניתן לזהות את אופיו של אדם ואפיקי משיכת ליבו - לפי הניגון שמלווה אותו ברגעים המשמעותיים בחייו, עד כי יש להמליץ ולומר: 'אמור לי מה ניגונך ואומר לך מי אתה'.


ואם כלפי כל אדם מן השורה אמורים הדברים - כאשר עניין לנו עם אמנים שהשירה היא תחום עיסוקם - השאלה הזו, שאלת הניגון שמלווה את האמן בכל רגע בחייו, הופכת למסקרנת במיוחד. הרי בניגוד לאנשים שיודעים לשורר בעיקר את 'טובים מאורות' וגם לזה תמיד יתלווה לו איזה זיוף הגון - כאן מדובר באמנים שמאות ואלפי ניגונים נכתבים על ידם או עוברים דרך גרונם מדי יום ביומו.


מה הניגון שמשפיע על חיי המלחין? האם זהו ניגון שלו־עצמו או שמא ניגון של עמיתו? ומהו השיר שאמן שירת ההמונים שר לעצמו בלילה בסלון, כשאף אחד לא שומע?


הסקרנות הזו הביאה אותנו לבקש מהכותב המוכשר והחרוץ שלנו, יעקב פלבינסקי, לצאת למסע ארוך שבו אנחנו מנסים לברר בדיוק את השאלה הזו; מהו הניגון של מי שיוצרים את הניגונים? מהו שירם האישי של אנשי השירה?


מצויד בהמון סבלנות, ידע מקיף ואורך רוח לשקוד על בירור מקורו של כל ניגון - יצא הכותב לדרך. מאחורי היצירה הזו עומדות עשרות שעות של שיחות מרתקות, בהן טראנס-אטלנטיות שנערכו בשעות לא-שעות, בניסיון לחבר בין יום אמריקאי ללילה ישראלי. ומתוך השיחות עם רבים מהטובים שביוצרי הנגינה החסידית לדורותיה - עלתה תמונה ססגונית ומרתקת.


משולחן העורך אוכל לשתף - שהעבודה על הטקסטים הללו הייתה מהמרתקות שיצא לי לחוות: כל קטע לוקח אותך לעולם אחר, לתקופה נוסטלגית אחרת, מזכיר לך אירועים שליוו את הופעתו של השיר הנבחר בנקודת זמן בחייך. בטוחני שחוויה דומה תלווה גם אתכם. השירה, כדרכה, תמיד סוחפת. לא רק כששרים אותה - אלא גם כאשר מספרים עליה.


זכות נעימה היא להודות למי שבלעדיהם לא היה הפרויקט הזה יוצא לאור: לפיני פלאי, סמנכ"ל התפעול של 'משפחה' ואמן קלידים ולחנים בזכות עצמו - על הליווי המקצועי, הדיוק בפרטים ואיתור התכנים המוזיקליים; לעמיתי רב הכישרונות ישראל א' גרובייס, סגן עורך מגזין 'משפחה', על יד שערכה בתבונה; לאהרן קליגר, מנהל המערכת הנמרץ, על הפקת הפרויקט. וליוצרים עצמם, לרבות האמרגנים המלווים אותם, על שיתוף פעולה פורה שעומד מאחורי התוצאה המרהיבה.


וכמו שיר טוב שכופל את עצמו - משנה תודה לכתב 'משפחה' יעקב פלבינסקי, מי ששמו חתום על היצירה בזכות שעות של שיחות, כתיבה והנגשה ביד אמן של אחד הפרויקטים הקסומים בדברי ימיהם של מוספי החג.


"כֵּן ד' אֶלֹקֵינוּ וֵאלֹקֵי אֲבוֹתֵינוּ


יַגִּיעֵנוּ לְמוֹעֲדִים וְלִרְגָלִים אֲחֵרִים


הַבָּאִים לִקְרָאתֵנוּ לְשָׁלוֹם...


וְנוֹדֶה לְּךָ שִׁיר חָדָשׁ


עַל גְּאֻלָּתֵנוּ וְעַל פְּדוּת נַפְשֵׁנוּ".


האמנים המשתתפים:

אברהם פריד

מיכאל שטרייכר

ישראל לאם

ר' חיים בנט

פנחס מרדכי (פינקי) וובר

מרדכי בן דוד ורדיגר

הרב הלל פלאי

דדי גראוכר

יעקב שוואקי

גדעון לוין

ר' משה מרדכי (מונה) רוזנבלום

ליפא שמלצר

יובל סטופל

אייזיק האניג

אפרים מנדלסון

דודי קאליש

שלמה כהן

משה לאופר

אלי לאופר

ר' ברוך לוין

יצחק מאיר הלפגוט

ישי לפידות

הרב ברוך חייט (צ'ייט)

אוהד מושקוביץ

איתן כץ

חיים ישראל

בני פרידמן

יוסי גרין

מוטי שטיינמץ

נפתלי קמפה

שלוימי גרטנר

בערי וובר

מרדכי שפירא

שמילי אונגר

יונתן רזאל


למעבר לפרוייקט המלא: לחצו כאן


2 תגובות